گنج یاب

گنج یاب

گنج یاب به چه دستگاهی گفته میشود ؟

در پست های قبلی در مورد فلزیاب توضیحات مختصری را داده ایم. در این پست قصد داریم تا گنج یاب ها را به شما علاقه مندان به این عرصه معرفی کنیم. فلزیاب ها توانایی تشخیص دادن فلزات مغناطیسی را دارا هستند. اما قادر به تعیین نوع فلز نیستند.

گنج یاب ها، فلزیاب هایی هستند که توانایی تمایز قائل شدن بین فلز با ارزش با بی ارزش را دارند. طلایاب همان گنج یاب است که توانایی تشخیص فلز با ارزش (طلا) از بی ارزش (سایر فلزات مانند آهن ، آلومینیوم و …) را دارا می باشند.

نکته مهم

 باید توجه داشت که بسیاری از تولید کنندگان فلزیاب ادعا میکنند که دستگاه آنها گنج یاب بوده ولی حقیقت چیز دیگری است. و این دستگاهها در بهترین حالت توانایی تشخیص اشیاء فلزی مغناطیسی هستند.

گنج یاب
گنج یاب

کمپانی های تولید کننده گنج یاب

شرکت های بسیاری در سراسر دنیا تولید کننده انواع فلزیاب و گنج یاب هستند. کمپانی هایی همچون شرکت های امریکایی گرت ، فیشر ، بونتی هانتر ، وایتس ، کوئست و … شرکت های آلمانی همچون لورنز ، او کا ام و … همگی از تولید کنندگان برتر گنج یاب در مارکت بین المللی هستند.

البته گاهی مشاهده می شود که دستگاههای آنها توانایی لازم را ندارند. و با درصد بسیار بالایی از خطا مواجه هستند. که دلایل متعددی همچون تکنولوژی ساخت ، سیستم کارکرد ، شرایط متفاوت اقلیمی و خاک ایران و… دارد. پس صرف برند بودن یک دستگاه تضمین کننده کارایی آن نیست.

نحوه کار گنج یاب

به صورت کلی دستگاه گنج یاب برای کشف طلاهای دفن شده در زیر زمین به وسیله کویل یا لوپ خود یک میدان مغناطیسی تولید می کند. که این میدان مغناطیسی به سطح یا زیر زمین ارسال می شود. و در هنگام کاوش، اگر فلزی در محدوده سیگنال های ارسالی باشد، با آن برخورد کرده و شدت میدان مغناطیسی تغییر می کند و این تغییر به شکل های مختلف به کاوشگر نشان داده می شود.

خطاهای دستگاه گنج یاب

گنجینه ها و دفینه هایی که سالیان زیادی در زیر خاک دفن هستند. دارای اثر مغناطیسی بالایی می باشند. که در هنگام کاوش دستگاه ها را به اشتباه می اندازد ولی دستگاه های گنجیاب این قابلیت را دارند. تا سیگنال های اضافی را حذف کرده و تفکیک بهتری را انجام دهند.

با آنکه از اختراع و استفاده از فلزیاب زمان زیادی میگذرد اما اولین طلایاب ها در سال 2000 تولید شدند و دستگاههای نسبتا جدیدی در این زمینه به حساب می آیند. دفینه یاب ها بیشترین کاربرد را در کشورهای باستانی نظیر عراق و ایران دارند. و برای پیدا کردن گنج و دفینه به کار میروند. متاسفانه گنج یاب های تقلبی تولید شده در بازار باعث شده است تا دید کاوشگران به این دستگاه ها اندکی منفی شده و به سختی به آنها اعتماد کنند.

بهترین گنج یاب کدام است

بهترین گنج یاب دستگاهی است که علاوه بر داشتن تفکیک قابل اطمینال بتواند عمق زیادی را کاوش کند. معمولا دفینه هایی که مربوط به چند هزار سال پیش هستند در عمق بالای 5 متر دفن شده اند و یا در اتاقک ها و حفره های زیر زمین قرار دارند.

این دستگاه ها برای تشخیص و پیدا کردن آنها باید از فلزیاب پالسی تصویری استفاده کنید. تا هم عمق کاوش مناسبی را داشته باشید. و هم بتوانید ورودی مقبره و اتاقک را تشخیص دهید. خرید گنج یاب با ضمانت نامه و گارانتی معتبر میتواند خیال شما را از داشتن یک کاوش دقیق راحت کند.

یک دستگاه گنجیاب خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد

 • عمق نفوذ گنجیاب  ۳ الی ۴ متر را داشته باشد(توجه کنید که عمق نفوذ های نجومی ۳۰ متر و ۴۰ متر و … دروغی بیش نیستند).
 • دارای نشانگر عمق کاوش باشد.
 • دارای قابلیت تنظیم و تغییر فرکانس باشد (شیفت فرکانس).
 • داری نشانگر حساسیت باشد و قابلیت تنظیم و تغییر میزان حساسیت را داشته باشد.
 • باید قابلیت تفکیک کنندگی بین آهن و غیر آهن را داشته باشد و در صورت جدید بودن دستگاه مد فقط طلا (Just Gold) را داشته باشد.
 • دارای هر دو نوع بالانس دستی و اتوماتیک باشد (بالانس دستی برای کاوشگران حرفه ای بسیار مهم است).
 • دارای تفکیک حداقل ۶۰ درصد باشد.
 • ویژگی حذف ذرات ناخواسته را داشته باشد(این عامل سبب افزایش دقت دستگاه می شود).
 • دارای یکی از سیستم های کاری VLF و یا PI باشد (اگر دارای PI تغییر یافته باشد بسیار خوب است زیرا سیستم کاری PI تغییر یافته ترکیبی از دو نوع سیستم  VLF و PI است که هم قدرت تفکیک نوع VLF را داراست و هم قدرت نفوذ نوع PI).
 • نتیجه گیری

 • تصویری بودن دستگاه فلزیاب یک قابلیت اضافه و کمکی است و ربطی به عملکرد و کیفیت آن ندارد. شاید فلزیاب تصویری در نظرتان حرفه ای تر بنظر بیاید ولی به یاد داشته باشید. تصویری بودن هیچ ربطی به عملکرد دستگاه ندارد.
 • اما اگر به خرید دستگاه طلایاب و یا فلزیاب تصویری علاقه مند هستید بهترین نوع دستگاه های تصویری فلزیاب و گنج یاب،دستگاه های با سیستم کاری PI تغییر یافته هستند.
 • سبک و کم حجم باشد این عامل سبب میشود که علاوه بر حمل آسان ، نگهداری از آن نیز راحت تر شود.
 • امکان حذف ذرات ناخواسته حداقل ۵۰ درصدی را داشته باشد. زیرا مهم ترین عامل در قیمت گذاری یک گنج یاب یا فلزیاب همین عامل حذف ذرات است.
 • یک باور غلط و رایج در بین خریداران این است که هر چه قیمت یک چیزی بیشتر باشد. بهتر و با کیفیت تر است.سعی کنید این باور غلط را از خود دور کنید!

اگر به دنبال یک دستگاه با عمق بالا هستید که بتوانید به آن اعتماد کرده و در کار خود موفق شوید میتوانید با کارشناسان ما در واحد فروش شرکت IKPV تماس بگیرید. تا علاوه بر مشاوره رایگان دستگاه گنج یاب حرفه ای خود را با گارانتی و ضمانت تحویل بگیرید.

تلفن تماس : 09917579030

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید